Fot. Włodzimierz Popiołek
Fot. Grzegorz Milewski
W Ogrodzie Saskim w Warszawie 8 września 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską uroczyście zainaugurowali ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. W akcji tej wzięło udział kilkadziesiąt polskich miast.
W Warszawie dwanaście ksiąg poematu odczytali znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych pianistów: Janusza Olejniczaka, Andrzeja Jagodzińskiego, Joanny Ławrynowicz i Pawła Wakarecego grających utwory Fryderyka Chopina.
Francuski laureat nagrody im. Adama Mickiewicza dr Jack Lang powiedział mi, że we Francji, z jego inicjatywy prowadzona była akcja pod hasłem: „ Wiosna Poetów”. Nie chodziło tu o jednego poetę - wyjaśnił - zamierzeniem było wyjście z poezją do społeczeństwa. Aktorzy i studenci przybliżali poezję ludziom. Pomysł ten był inspirowany tradycją hiszpańską, czyli czytaniem co roku „Don Kichota”.
„To bardzo istotne, że takie narodowe dzieło, które jest tym bardziej istotnym dla społeczeństwa przybliżać pokoleniom. Może w przyszłym roku można by poczytać „Dziady”” – zaproponował były minister kultury Francji.
Jack Lang powiedział mi, że wielką przyjaźnią darzy polskiego reżysera Andrzeja Wajdę, którego działania wielokrotnie wspierał w czasie Stanu Wojennego w Polsce. Wajda chciał wtedy stworzyć film o Dantonie. „ Ja go zaprosiłem do Francji i ułatwiłem mu produkcję tego filmu” – mówił.
„Na zaproszenie Andrzeja Wajdy przyjechałem do Polski w 1967 r. jeszcze za czasów poprzedniego reżimu, było to spotkanie u niego w domu, spotkałem tam duże grono intelektualistów. Później pojechałem do Gdańska i zawiązałem bardzo przyjazne stosunki z Lechem Wałęsą. Teraz chciałbym aby film „Lech Wałęsa” został pokazany we Francji na wiosnę przyszłego roku i można by to połączyć ze szczytem Trójkąta Weimarskiego, który jest tam przewidziany” – powiedział laureat Nagrody im. Adama Mickiewicza.
Nagroda im. Adama Mickiewicza jest wyróżnieniem za umacnianie współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego przyznawane od 2006 r przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej.
Z dr Langiem rozmawiałam w czasie przerwy podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Adama Mickiewicza w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wyróżnienie otrzymali także prof. Rita Sussmuth - była przewodnicząca Bundestagu oraz prof. Michał Kleiber prezes PAN.
|