To magia i fikcja, bajka i real, filozofia, mądrość i przesłanie. Jeśli nazwać tę prozę dramatem, to ja ją określam pogodnym dramatem, optymistycznym realizmem, prozą i poezją w jednym.
Młoda scenarzystka napisała sztukę, jakby była wiekową damą. Pokazała życie od dziecięcej naiwności przez młodzieńczą werwę i mądrość dojrzałego człowieka. Przypomniała filozofię ludzkiej wędrówki oraz jej sens w zmierzaniu ku kresowi życia.
Po spektaklu widzowie nie kryli emocji.
- Dla kogo ta sztuka? – posłyszałam pytanie. Dla nikogo – padła odpowiedź.
- Dziś już nie ma takiego słownictwa. - Nie dowiedziałam się jakiego.
- Chciałabym grać w takich przedstawieniach, jest w nich głębia, to jest zupełnie inny teatr, cieszę się, że nasza instytucja na takie dzieła się otwiera – to już stwierdzenie aktorki.
- Po raz pierwszy od dłuższego czasu nie zasnąłem w fotelu, bardzo mądra sztuka, scenografia stacjonarna, a jednak się zmieniała. Nawet na moment nie czułem znużenia – tyle powiedział mi mężczyzna, który wyznał wprost, że do teatru wyciąga go żona. Pierwszy raz nie żałuję, że się dałem namówić.
- Dziękuję, że mogłam wrócić do przeszłości, do czasu gdy rodzice za rękę prowadzili mnie do teatru, a ja w nim odnajdywałam także to, co zobaczyłam w „Onym” – mówiła kobieta.
Taki scenariusz mogła napisać babcia i wnuczka, matka i córka. Zatem dla kogo ten teatr? Dla wszystkich, młodych i starych.
Walory spektaklu? Wartkość akcji, ciekawa scenografia, wyraźna mowa, wartościowe przesłania.
Bohater o imieniu Ony prowadzi widza do miejsc w poszukiwaniu ojca, który porzucił rodzinę. Pokazuje niezwykłe osoby i bajeczne przestrzenie. Przy pomocy fantastycznej symboliki i dziecięcej wyobraźni ukazuje drogę pokonywaną przez każdego człowieka aż do chwili gdy sam musi zmierzyć się z rzeczywistością.
„Ony” - to opowieść dla młodych ludzi u progu dorosłości, wymagająca wysiłku intelektualnego i umiejętności rozszyfrowywania zaskakujących gierek słownych – twierdzi Alina Moś-Kerger, reżyserka gorzowskiej inscenizacji
Autorka Marta Guśniowska otrzymała za sztukę „Ony” nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w 2013 r.
Autor: Marta Guśniowska
Reżyseria i scenografia: Alina Moś-Kerger
Muzyka: The Dumplings
Występują: Bartosz Bandura - Ony
Joanna Ginda - Księżniczka
Kamila Pietrzak-Polakiewicz - Mama, Świeczka, Mucha, Pająk, Kukułka, Kurz, Szabla
Beata Chorążykiewicz - Ciotka, Poczta, Pralinka, Dziewczynka, Mysz, Ostryga, Diabeł
Marta Karmowska - Ptak/Kwiat, Wiedźma, Landrynka, Mamusia, Starość, Kapuś
Artur Nełkowski - Wuj, Gruby Dzieciak, Wiatr, Bezludn, Gnida, Dachówka I, Tatuś I
Jan Mierzyński - Burmistrz, Kogut, Kapitan, Zdrajca, Jabłko I, Dachówka II, Tatuś III
Krzysztof Tuchalski - Tata, Kozioł, Dzieciak, Donosiciel, Jabłko II, Tatuś II, Kapitan II
|