Mural teatralny dla uczczenia jubileuszu 250. lecia Teatru Publicznego w Polsce pojawił się na ścianie Sceny Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy. Zwycięska praca wyłoniona w konkursie ogłoszonym przez gorzowski teatr, Stowarzyszenie Sztuka Miasta oraz Instytut Teatralny odsłonięta została 11 września podczas wernisażu połączonego z festynem. Autorem projektu jest Karol Zydor.
"Projekt na mural w Gorzowie powstał w wolną, deszczową sobotę. Jest próbą wizualizacji 250 letniej tradycji w polskiej kulturze jaką ma instytucja teatru. Ogromne ponad dwustuletnie drzewo, które przebija się przez teatralne deski jest wyrazem stabilności oraz życia w teatrze. Zamiast liści pojawiają się scenariusze i dramaty, które opadając na scenę i rodzą nowe, bardziej współczesne, przystępne dla współczesnego odbiorcy. Miejsce natomiast pozostaje to samo, te same deski ta sama widownia, tradycyjna kurtyna. Teatr w Polsce przez wiele lat zdążył zapuścić bardzo silne korzenie i wbić się w świadomość ludzi w wielu polskich miastach. Zawsze pozostanie żywy i będzie odskocznią od wirtualnego życia" - uważa Karol Zydor, autor zwycięskiego projektu.
Artysta ukończył Architekturę na Politechnice Szczecińskiej oraz szkołę artystyczną Bornholm Folkskoje w Danii na kierunku malarstwo i grafika. Jego pierwszym wielkoformatowym doświadczeniem były wnętrza Sali Parkowej w rodzinnym Wieleniu, pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie pracuje jako freelancer i najłatwiej go spotkać w Londynie lub we Wrocławiu, z którym związany jest od kilku lat.
Teatralny mural w Gorzowie Wielkopolskim jest kolejną pracą z dziedziny street artu, która powstała z okazji jubileuszu 250 – lecia Teatru Publicznego w Polsce. W Krakowie projekt muralu (który przybrał postać kurtyny dla Narodowego Starego Teatru) wykonał Mikołaj Małek. 28 maja we Wrocławiu odbył się natomiast wernisaż muralu autorstwa kolektywu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski). Projekt zrealizowany został na ścianie Teatru Polskiego. Dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Teatralnego Miasto Słupsk oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy zrealizują projekt muralu Jakuba Woynarowskiego. Udział artystów street artu w obchodach jest bardzo widoczny i stanowi próbę włączenia do debaty o teatrze twórców innych dziedzin.
Koordynatorem akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Na gorzowski konkurs nadesłano około 40 prac, zwyciężyła praca architekta Karola Zydora.