Prawie 100 osób bierze udział w profesjonalnych Warsztatach Liturgiczno – Muzycznych „Gaudate et cantate Deo”, które odbywają się w parafii pw. Pięciu Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim, pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp. Stefana Regmunta. Prowadzą je kompozytorzy współczesnej muzyki liturgicznej Paweł Bębenek, Piotr Pałka i dyrygent Jakub Tomalak. Konferencje na temat „Wspólnoty w Kościele” głosi ks. Andrzej Kołodziejczyk.
Organizatorem muzycznej edukacji trwającej od 29 do 31 maja, jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Gaudete”, taką też nazwę nosi gorzowski parafialny chór działający pod kierunkiem Iwony Bandziak. Koordynator warsztatów Elżbieta Anacka, powiedziała, że uczestnikami są osoby indywidualne, członkowie chórów, scholi i zespołów m.in. z Kołobrzegu, Poznania, Stargardu Szczecińskiego i Gorzowa Wlkp. . Zajęcia prowadzone są w grupach głosowych obejmujących basy, tenory, alty i soprany, a następnie jest wspólne rozśpiewanie. Śpiewacy codziennie słuchają konferencji i uczestniczą w Eucharystii.
Liturgiczno – muzyczne spotkania odbywają się w parafii przy ul. Bp. Pluty, którą w 1997 r. nawiedził Jan Paweł II.
Stefan Małecha przyjechał z żoną z Poznania, obydwoje są członkami chóru w sanktuarium w Tulcach. W warsztatach biorą udział już po raz czwarty. „Takie spotkania są okazją do tego aby uczyć się chwalić Boga w sposób pełniejszy, który przynosi więcej wewnętrznych przeżyć a jednocześnie umożliwia tworzenie wspólnoty osób śpiewających. Mamy możliwość korzystania z umiejętności i profesjonalnych wskazówek ale możemy także coś z siebie dać i wyśpiewać się na chwałę Bożą” – podkreślił chórzysta.
Piotr Pałka, w rozmowie z KAI powiedział, że śpiew liturgiczny ma w sobie głębię i przekaz, ponieważ jest autentycznym śpiewem, który płynie z serca. W prowadzeniu zajęć nie przeszkadza, że uczestnikami są osoby w różnym wieku od gimnazjalistów aż do ponad sześćdziesięciu lat. „Słuchając katechez liturgicznych uczymy się tworzyć wspólnotę, próbując wyśpiewać modlitwę niosącą chwałę Panu Bogu” – zaznaczył kompozytor i powiedział, że każdy śpiewający uczy się tutaj wydobywania dźwięku, brzmienia oraz dykcji ale najistotniejsze jest to, żeby modlić się poprzez śpiew, „to nie o wyśpiewanie tutaj chodzi tylko o modlitwę” – podkreślił muzyk, w intencji którego odprawiona została wieczorna Msza św. . Śpiewająca wspólnota modliła się z okazji jego urodzin i dobrego przeżywania trwających warsztatów.
Piotr Pałka jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1993 r. komponuje i opracowuje utwory chóralne. W 2005 r. odbyła się premiera Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II, w opracowaniu muzycznym kompozytora. Skomponował m.in Hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI „Nie lękajcie się” oraz przygotował i poprowadził 500-osobowy chór i orkiestrę podczas spotkania.
Paweł Bębenek podzielił się doświadczeniem z prowadzenia warsztatów w różnych częściach Europy, m.in. w Anglii, Szkocji, Belgii, Niemczech, Rosji czy Ukrainie. Kompozytor zwrócił uwagę, że w Polsce mamy wszystko na wyciagnięcie ręki ale zdarza się, że nie doceniamy tego. Natomiast rodacy, którzy wyjechali z kraju mówią, że na obczyźnie odczuwają głód bliskości Kościoła, dlatego tam, a szczególnie na Wyspach mocno się angażują we wspólnoty.
Paweł Bębenek, ur. się w 1972 r. Wadowicach, jest absolwentem podyplomowego chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
„Dorastałem i rozwijałem się – osobowościowo i artystycznie – w środowisku krakowskich Ojców Dominikanów. Dzięki ich trosce o piękno liturgii poznałem ludzi, którzy poza dzieleniem się ze mną swoim wyśmienitym warsztatem muzycznym mieli też wpływ na moją wrażliwość” – napisał m.in dyrygent na http://pawelbebenek.pl.
Jakub Tomalak jest absolwentem Wydziału Pedagogiczo–Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest autorem wielu pieśni i opracowań chóralnych oraz form wokalno–instrumentalnych.
Drugie gorzowskie Warsztaty Liturgiczno – Muzyczne, patronatem objęli także wojewoda lubuski Katarzyna Osos, Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki oraz parafia Pięciu Męczenników Polski, której proboszczem jest ks. Władysław Pawlik.
|