
Dyr Archiwum Państwowego Dariusz Rymar obok Zbigniew Sejwa
Tekst i foto Helena Tobiasz
OD CAFÉ VOLEY PRZEZ POLONIĘ DO WENECJI
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła promocja albumowej publikacji pt. „CAFÉ VOLEY”, która odbyła się w piątek 27 listopada 2015 r. o godz. 18 w Miejskim Ośrodku Sztuki przy ul. Pomorskiej 73 w Gorzowie Wlkp. Autorzy na 52 stronach przedstawiają historię nieistniejącego od 1969 r. lokalu gastronomicznego, zlokalizowanego nad zakolem Kłodawki, z widokiem na park róż, a dokładnie pod adresem Küstriner Strasse, Wandy Wasilewskiej i Sikorskiego – zawsze 108.
Trwający nieco ponad 20 lat, landsberski okres „Café Voley” przedstawia Robert Piotrowski w rozdziale zatytułowanym „Od pruskiego „Voleya” do powojennej Weneckości”.
Jerzy Zysnarski opisuje jak po 1945 r. Café Voley stała się zapomnianą dziś, a funkcjonującą przez siedem lat „Polonią”, a następnie ciągle żywą w pamięci „Wenecją”. Pod tą nazwą kawiarnia działała przez ostatnie 11 lat, od kwietnia 1958 r. do 31 grudnia 1969 r. - „Tak „Wenecja”, a właściwie jej legenda wyparła z pamięci „Polonię”, choć tak naprawdę to „Polonii” z racji miejsca, czasów, nazwisk, zdarzeń i skandali, taka legenda bardziej się należy” – uzasadnia J. Zysnarski.
Dariusz A. Rymar jest autorem rozdziału pt. „Kultura B, czyli restauracja „Polonia” w oczach Urzędu Bezpieczeństwa”. Tomasz Rusek spisał jak „Wenecję” zapamiętali jej byli pracownicy i goście w rozdziale „Tu pracowaliśmy, tu się bawiliśmy. Wspomnienia gorzowian”. Całość zredagował i wyraził nadzieję w rozdziale „Ocalić od zapomnienia” że wydana właśnie książka temu zapobiegnie – Zbigniew Sejwa.
Opracowanie graficzne, fotoedycja: Monika Szalczyńska
Korekta: Olga Kromuszczyńska
Wydawca: Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.
Ilustracje pochodzą ze zbiorów:
Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp.
IPN Oddział w Poznaniu
Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Kolekcja: Roberta Piotrowskiego
Krystyny Chojnackiej
Lecha Cybulskiego
Janiny Hawryłko
Józefa Mazurka
Zbigniewa Sejwy
Wawrzyńca Zielińskiego
Jerzego Zysnarskiego
Tekst i foto Helena Tobiasz
 |