Wernisaż Sandry Rzeszutek z Wrocławia odbył się 5 listopada w Galerii Sztuki „Pod Pocztowa Trąbką” i zgromadził pokaźną liczbę osób zainteresowanych sztuką malarską, wśród których było sporo młodzieży.
Opiekunem artystycznym wystawy od wielu lat jest Anna Szymanek, która powiedziała o pracach młodej artystki, że tę sztukę trzeba przede wszystkim odbierać, ponieważ zastanawiając się wyłącznie nad techniką, nie dostrzeże się szczegółów obrazu. Oglądając prace z pewnej odległości zauważa się śliczne i delikatne kompozycje. „Trzeba z obrazem rozmawiać i zastanawiać się dlaczego jest tak pokazany a nie inaczej”.
Sandra Rzeszutek, która po raz pierwszy pokazała swoje obrazy w Gorzowie, powiedziała, że tworzy je techniką mieszaną, w której szkieletem jest zawsze malarstwo. „Wielka ciekawość materiału towarzyszyła mi niemal od początku twórczości. Zawsze skupiałam się na materiałach, na których tworzyłam i poszukiwałam. Realizowałam kolaże, później wykorzystywałam surowe tkaniny. Prace tworzę etapowo i zawsze podstawą w nich jest malarstwo. Tematem są elementy organiczne, z których próbuję pokazać wrażenie żywej materii. A, że wrażenie nie jest łatwo opisać, z tego względu wydają się nieco abstrakcyjne”. Prace pokazywane na gorzowskiej wystawie są niecodziennymi obrazami, ich płótno najpierw zostało zamalowane farbami, potem powstał szkic, który w następnej kolejności artystka wyszyła kolorowymi nićmi. Całość sprawia wrażenie subtelnej pajęczyny czy pawich piór tworzących organiczne materiały.
Artystka zachwyciła się pięknem przyrody ziemi gorzowskiej, zwróciła uwagę na występowanie tu różnorodnych gatunków drzew. Natura Ziemi Lubuskiej może stać się dla niej inspiracją do dalszych działań twórczych, bo kurator wystawy Anna Szymanek zaprosiła już Sandrę na letni plener malarski w Dębnie Lubuskim.
Sandra Rzeszutek urodziła się w 1987 r. w Jeleniej Górze. Dyplom obroniła w 2013 r. na ASP we Wrocławiu w Pracowni Malarstwa prof. Waldemara Kuczmy i Pracowni Multimediów prof. Pawła Jarodzkiego. Aneks z grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii prof. Frąckiewicza. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz realizacjami video. Obecnie jest doktorantką na macierzystej uczelni.
Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2016 r. i jak sugeruje Anna Szymanek można próbować nawiązać kontakt z obrazem, czyli po prostu z nim rozmawiać.

Od lewej Irena Smoleń, kurator wystawy Anna Szymanek i Sandra Rzeszutek

Od lewej: Filip Górnicki - absolwent ASP we Wrocławiu i Sandra Rzeszutek
oraz gorzowscy twórcy p. Juściński i Irena Smoleń
 |