Fot. Wanda Milewska
Apelem pamięci przy pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym oraz Mszą św. pod przewodnictwem bp. seniora diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Adama Dyczkowskiego w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego, zainaugurowana została 10 lutego uroczystość nadania imienia Zesłańców Sybiru, Kompanii Kadetów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Czereśniowej w Gorzowie Wielkopolskim.Podczas homilii skierowanej do uczniów klas wojskowych hierarcha przypomniał, że Polski nie było na mapie przez 123 lata, mówił o zsyłce Polaków na nieludzką ziemię, zaapelował do młodzieży aby korzystała z wielkiej szansy jaką daje im szkoła umożliwiając kultywowanie tradycji i poznanie historycznej prawdy. Mówił, że naród dzięki swojej kulturze zbudowanej na chrześcijaństwie zachował tożsamość i wreszcie uzyskał niepodległość. Umiłowanie ojczyzny wskazał poprzez postawę papieża Polaka, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski ucałował ziemię ojczystą z wielką czcią, „ten pocałunek złożył tak jakby składał go na ręce matki” - mówił bp Dyczkowski. Mjr Radosław Trzaskowski, pracujący w klasach wojskowych ZSTiO, powiedział, że nadrzędnym zadaniem Kompanii Kadetów jest kultywowanie tradycji narodowej. Od sześciu lat istnieją w szkole klasy wojskowe, obecnie skupiają ok. 90 kadetów ich celem jest przygotowywanie młodzieży do zawodu żołnierza, pełnienia służby wojskowej oraz innych służb mundurowych. Decyzję o wyborze klasy wojskowej uczniowie podejmują samodzielnie. Major zapewnił, że planowane jest także powołanie Izby Tradycji, na którą złożą się tradycje kadetów, Sybiraków i szkoły. Szkolni kadeci mają umundurowanie, odznakę honorową, a teraz będą mieli proporzec – podkreślił pedagog.
Kompania kadetów została uhonorowana proporcem ufundowanym przez Oddział i Koło Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp. oraz otrzymała imię Zesłańców Sybiru w dniu, w którym mija 75. lat od pierwszej zsyłki Polaków na Syberię. Świadoma i zaplanowana deportacja przez sowiecki totalitaryzm odbyła się 10 lutego 1940 r. , jej celem była eksterminacja polskich elit oraz rozbicie społecznej struktury, dostarczając totalitarnemu imperium tanią siłę roboczą. „Prześladowano Polaków tylko dlatego, że byli Polakami i marzyła im się wolna i suwerenna ojczyzna” – przypomniała dyr. ZSTiO Mariola Młynarczyk, która zapewniła, że kadeci tej szkoły będą z dumą i honorem kontynuować niepodległościowe tradycje Polski, propagować i pielęgnować pamięć o tych, którzy oddali życie dla ojczyzny.
Prezes ZS Maria Dratwińska zwróciła uwagę, że obranie imienia Zesłańców Sybiru – to niby dwa słowa a tak wiele dat i wiele tragedii ludzkich. W Gorzowie żyje około 300 Sybiraków. „Pragniemy przekazać spuściznę historyczną. Po 1980 r. o zesłaniach mówi się bardzo mało ale są robione badania. Chcemy aby na bazie tej szkoły powstała Izba Pamięci”. Na zaczątek Izby, Maria Dratwińska przekazała szkole 3 tomy książek, w których jest zawarta wiedza o sybiractwie w całej Polsce.
Do młodzieży zwróciła się także honorowa prezes ZS dr Anna Makowska – polonistka, regionalistka.„Nie wiecie nawet, że tu tak bliziutko na Cmentarzu Wojennym leży żołnierz kościuszkowiec, który przeszedł szlak Lenino, zginął w Gorzowie. Po ekshumacji z Cmentarza Świętokrzyskiego został tutaj pochowany – to jest mój ojciec”. Anna Makowska podkreśliła, że podczas rozmów z młodzieżą o historii, nigdy nie zauważyła znużenia czy lekceważenia. „Młodzież potrzebuje spotkań z ludźmi, którzy przekazywać będą polskie tradycje i przypomną ojczyste dzieje” – podkreśliła była nauczycielka.
Uroczystość nadania imienia uświetnił występ patriotyczny uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojska Polskiego.
W uroczystości udział wzięli m.in gorzowscy Sybiracy, kapelan Sybiraków ks. Henryk Jacuński, członek Zarządu Głównego ZS Jadwiga Ostrowska, prezes Związku Sybiraków Maria Dratwińska, wicewojewoda lubuski Jan Świrepo, parlamentarzyści, przedstawiciele stowarzyszeń, szkół i instytucji, władz miasta oraz służb mundurowych.
Organizatorami przedsięwzięcia byli Koło Związku Sybiraków w Gorzowie oraz ZSTiO.
|