Strona głównaGG GAZETA GORZOWSKAGALERIA IGALERIA IISPOTKANIA AUTORSKIEGORZOWSCY SYBIRACY /.../O mnie
Wanda Milewska
Serdecznie witam na mojej stronie internetowej
WIERSZE HENRYKA JARMOŁOWICZA
KALENDARIUM
VII KRAJOWY ZJAZD ZWIĄZKU SYBIRAKÓW
styczeń, 2014
luty, 2014
marzec, 2014
kwiecień, 2014
maj, 2014
czerwiec, 2014
lipiec, 2014
wrzesień, 2014
październik, 2014
listopad, 2014
grudzień, 2014
styczeń, 2015
luty, 2015
marzec, 2015
DZIEŃ PAMIĘCI I POJEDNANIA

Gorzów Wlkp. po raz 20-ty obchodził Dzień Pamięci i Pojednania. Przedstawiciele władz miasta, byłych mieszkańców Landsbergala – tak przed wojną nazywał się Gorzów, Związku Sybiraków i młodzież szkolna wzięli udział w uroczystości, którą zainaugurowano uderzeniem Dzwonu Pokoju na Placu Grunwaldzkim.


 Jednym z uczestniczących był Henryk Jarmołowicz, urodzony na kresach wschodnich w woj. wileńskim.

Oto jego życiorys:

„Urodziłem się 24 stycznia 1938r. na kresach wschodnich w woj. wileńskim w folwarku Trawki, pow. Dzisna gm. Dokszyce.

20 czerwca 1941 r. z rodziną zostałem wywieziony na Sybir do miasta Barnauł w Ałtajskim Kraju. Na zesłaniu zmarła moja babka Benigna, a ojciec – powołany do wojska zginął na wojnie.

Do Polski powróciłem z matką Anną i siostrą Janiną w kwietniu 1946 r. Przywieziono nas  Krosna Odrzańskiego.

Zamieszkaliśmy w Bytnicy, tam mama znalazła pracę a ja ukończyłem w 1951 r. szkołę podstawową. W siódmej klasie na przełomie 1950/51r. w ramach prowadzonej ogólnopolskiej  akcji - likwidacji analfabetyzmu, dostałem w szkole zadanie kształcenia analfabety, przez rok uczyłem czytać i pisać piekarza, nazywał się Momot.

W latach 1951/53 ukończyłem naukę w szkole zawodowej w Krośnie Odrzańskim. Do końca 1955 r mieszkałem w Bytnicy. Jako niepełnoletni podejmowałem się różnych prac, m.in. pracowałem dorywczo u zawodowego rybaka. W tartaku pełniłem funkcję pisarza trakowego,   jako pracownik Okręgowego Zarządu Kin w Zielonej Górze byłem kinooperatorem w Bytnicy, obsługując okoliczne miejscowości.

Od 1956r mieszkam w Gorzowie. Do listopada 1958r  pracowałem w Elektrowni Gorzów w charakterze tokarza aż do odbycia służby wojskowej. W wojsku służyłem na ORP „Błyskawica” na stanowisku maszynisty. Od połowy 1961 r. po wyjściu do cywila, rozpocząłem pracę w „Stilonie” i pracowałem aż do 1991 r. kiedy to przeszedłem na emeryturę. W latach 1961/64 uczyłem się w Technikum Mechanicznym przy ulicy Dąbrowskiego w Gorzowie, ukończyłem ją w1964r.

Pełniłem różne społeczne funkcje m.in: w Zarządzie Pracowniczych Ogrodów Działkowych „Stilon”, byłem również w Zarządzie Wojewódzkim POD.

Byłem też zawodnikiem szachowym w klubie „Admira” i klubie „Stilon”. 

W latach siedemdziesiątych byłem członkiem Zarządu Spółdzielni Budowy Domów Jednorodzinnych „Chemik”.

Od 1980r. Jestem członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gorzowie. Od roku 1987 aż do przemian w Polsce wraz z Kazimierzem Modzelanem drukowaliśmy gazetkę podziemną „Feniks”.  Tajna drukarnia mieściła się przy ul. Łazienki. Moim zadaniem było  pobieranie tekstu, wykonywanie zdjęć i diapozytywów, przygotowywanie farby i drukowanie sitem. Wykonywaliśmy także ulotki, a przed pierwszymi wolnymi wyborami - plakaty wyborcze do pierwszego sejmu i senatu.

Byłem członkiem grupy inicjującej powołanie w Gorzowie Wlkp. organizacji Związku Sybiraków, należeli do niej także Jan Minorowicz i Władysław Gromadzki.

 

Nadal jestem członkiem Zarządu Koła Związku Sybiraków w Gorzowie i Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. 

Od 24 stycznia 2014r., otwarta jest moja indywidualna wystawa fotograficzna w bibliotece przy ul. Chopina. Natomiast 3 lutego 2014r. moje prace fotograficzne prezentowane będą w bibliotece na os. Piaski”.

 

                                                                                                 Henryk Jarmołowicz

 

<< Wstecz Dodaj nowy komentarz
0 element(y|ów)
Dodaj nowy komentarz
Nazwa*
Tytuł*
Komentarz*
Wpisz kod potwierdzenia przedstawiony na obrazku*
Załaduj ponownie obraz.

Strona głównaGG GAZETA GORZOWSKAGALERIA IGALERIA IISPOTKANIA AUTORSKIEGORZOWSCY SYBIRACY /.../O mnie