O szerzącej się w dzisiejszym świecie ideologii, domagającej się zalegalizowania prawa do zabijania nienarodzonych, a także ludzi starych i chorych, mówił 16 lutego 2014 r., bp senior diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Paweł Socha w czasie Mszy św. w intencji Sybiraków, w kościele pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim.
Bp Paweł Socha w kazaniu zwracał uwagę na potrzebę głębokiej modlitwy i zawierzenia Chrystusowi aby odsuwać szerzące się zło. „Postawy miłości, aż do miłości nieprzyjaciół boją się dzisiaj ideolodzy domagający się zalegalizowania prawa do zabijania nienarodzonych, a także ludzi starych i chorych. Dlatego dzisiaj tak zawzięcie walczą z kościołem, atakują biskupów, kapłanów i wiernych świeckich, którzy głoszą i świadczą czynem o godności każdego człowieka, jako istoty o wymiarze wiecznym…. . Chrystus sięga do korzenia grzechu - do ludzkiego serca, tam bowiem szatan zasiewa nienawiść, a Chrystus wsiewa miłość i prawdę gdy to serce otwiera się na Boga”.
Przez nienawiść kiedyś Polacy ginęli tylko dlatego, że byli Polakami – przypomniał bp senior, który kazanie zakończył prośbą do Boga o zatrzymanie wielkiej fali nienawiści kierowanej do słabych. „Niech cywilizacja miłości zwycięża” – powiedział.
Gorzowscy Sybiracy uhonorowali swojego kapelana, proboszcza tej parafii ks. Henryka Jacuńskiego z okazji minionej 40. rocznicy świeceń kapłańskich pamiątkowym ryngrafem, na którym widnieje herb rodowy, logo sybirackie i krzyż zesłańców sybiru.
Podczas Mszy św. wręczone zostały Janinie Andrzejewskiej i Zofii Kotuli odznaczenia zasłużony dla Związku Sybiraków. Natomiast odznakę honorową Sybiraków otrzymały córki zesłańca Jerzego Rzeczyckiego, za dbanie o estetykę pomnika na cmentarzu poświęconego Ofiarom Stalinizmu.
Dyplom podziękowanie za pracę społeczną na rzecz wspólnoty sybirackiej przyznane zostały Krystynie i Waldemarowi Januszom oraz Romanie Wawszkiewicz.
W tym miesiącu minęła 74. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir.
10 lutego 1940 roku grupy operacyjne NKWD dokonały pacyfikacji wytypowanych skupisk ludności polskiej, deportując w głąb swego terytorium około 220 tys. polskich obywateli, co stanowiło początek długoterminowej, bo trwającej do 1956 roku eksterminacji ludności polskiej.
Żyjący świadkowie, w ramach upamiętnienia tych wydarzeń zorganizowali spotkania, koncerty i prelekcje oraz spotkanie modlitewne na Cmentarzu Komunalnym przy Pomniku Ofiar Stalinizmu.
Bp Paweł Socha i ks. Henryk Jacuński
Fot. Henryk Jarmołowicz
2014-02-16 16:55 Bp Socha o współczesnej ideologii żądającej legalizacji prawa do zabijania
|